Do logopedy najczęsciej zgłaszają się Rodzice/Opiekunowie dzieci, w różnym wieku. Są zaniepokojeni min. nietypowymi zachowaniami dziecka, brakiem rozwoju mowy, zniekształconymi wypowiedziami lub niepłynnością mowy.
Jeżeli więc nie jesteśmy pewni, czy mowa dziecka rozwija się prawidłowo warto wybrać się na wizytę do specjalisty, który to oceni. Nigdy nie jest za wcześnie ani za późno na wizytę u logopedy.
Czas trwania terapii logopedycznej jest uzależniony od wielu czynników między innymi: od wieku dziecka, rodzaju zdiagnozowanych zaburzeń mowy, motywacji, intensywności i systematyczności terapii, współpracy z Rodzicami/Opiekunami oraz innymi specjalistami itd. Czas trwania terapii jest indywidualnie dopasowany dla każdego pacjenta- może trwać kilka/kilkanaście miesięcy do kilku lat.
Częstotliwość wizyt u logopedy zależy od specyficznych potrzeb i problemów dziecka. Zadaniem logopedy jest ustalenie planu terapii oraz częstotliwości spotkań z pacjentem. Jeśli dziecko ma poważne problemy z mową może wymagać częstszych wizyt w gabinecie. W przypadku mniej zaawansowanych zaburzeń mowy wizyty mogą być rzadsze. Zazwyczaj zajęcia logopedyczne odbywają się regularnie raz w tygodniu, a w szczególnych przypadkach raz na dwa tygodnie.
Jest to sprawa indywidualna i zależy od wielu czynników. Ważna jest systematyczność oraz wykonywanie ćwiczeń zgodnie z zaleceniami logopedy. Dzięki temu dziecko utrwala wiedzę oraz umiejetności przyswojone w gabinecie.
Wystarczy od 10-15 minut dziennie żeby usłyszeć pierwsze efekty po kilku/kilkunastu dniach. Warto dodać,że prowadzone zajęcia powinny odbywać się w formie zabawy.