Agnieszka Prącik
Z wykształcenia jestem logopedą oraz magistrem pielęgniarstwa. Posiadam wieloletnie doświadczenie zawodowe jako logopeda, które zdobywałam, pracując w żłobku samorządowym, przedszkolu angielskojęzycznym oraz przychodni logopedycznej.
Uwielbiam pracę z ludźmi, a szczególnie odnajduję się w pracy z dziećmi, które są dla mnie inspiracją do działania. Jako doświadczony praktyk, jestem przekonana, że dzieci najlepiej uczą się przez zabawę, która odpowiednio dobrana do wieku oraz ewentualnych problemów dziecka wpływa wszechstronnie na rozwój mowy dziecka, ułatwia nabywanie norm społecznych i przygotowuje do edukacji szkolnej. Pracuję różnymi metodami i zawsze traktuję pacjenta indywidualnie. Takie podejście zapewnia dokładną diagnozę, dobór odpowiedniego planu terapii oraz jego skuteczne wdrożenie.
Staram się dzielić swoją wiedzą oraz doświadczeniem z innymi. Pracując w Polsce prowadziłam ćwiczenia z Elementów Ortodoncji dla słuchaczy Podyplomowych Studiów Logopedycznych w Krakowie, Limanowej i Przemyślu oraz samodzielnie koordynowałam przedmiot „Kształtowanie się i rozwój mowy dziecka” na studiach podyplomowych na Akademii Wyższej Szkoły Biznesu w Cieszynie.
Czym się zajmuję?
Aktualnie prowadzę prywatną praktykę logopedyczną oraz pracuję w szpitalu jako pielęgniarka. Dbając o rozwój języka polskiego u dzieci dwujęzycznych, aktywnie współpracuję z Polską Szkołą Sobotnią w Warwick, której jestem współzałożycielką oraz członkiem Zarządu.
Kwalifikacje zawodowe
Systematycznie podnoszę swoje kwalifikacje, uczestnicząc w konferencjach, szkoleniach i warsztatach z logopedii, medycyny oraz dziedzin pokrewnych.
- 2010 – podyplomowe studia kwalifikacyjne na kierunku logopedia na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie
- 2007 – studia magisterskie na kierunku pielęgniarstwo Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie
Szkolenia i warsztaty
- „Terapia ustno-twarzowa i stymulacja sensomotoryczna osób z nieprawidłowym napięciem mięśniowym” dr Anna Regner, Katowice, 2012.
- „Żywienie terapeutyczne niemowląt z obciążonym wywiadem neurologopedycznym – koncepcja neurofizjologiczna” mgr Aleksandra Łada, Katowice, 2012.
- ”Diagnostyka i terapia neurologopedyczna zaburzeń funkcji oralnych związanych z poborem pokarmów i nadawaniem mowy” mgr Aleksandra Łada, Katowice, 2012.
- „Kurs Ruchu Rozwijającego I stopnia”, Integracyjne Centrum Treningowe-Małgorzata Mroziak, Bielsko- Biała, 2011.
- „Terapia opóźnień w rozwoju mowy w oparciu o metody autorskie”, dr Iwona Michalak-Widera, Katowice, 2013.
- „Kompetentny opiekun małych dzieci”, Instytut Komeńskiego, Warszawa, 2011.
- „Terapia małego dziecka z ASD- kurs online”, mgr Joanna Wójtowicz-Pałasz, Warwick, 2023.
- „ABC autyzmu- kompleksowy kurs wideo”, Niepubliczny Ośrodek Doskonalenia nauczycieli Teczka Logopedy, mgr Renata Bronisz, Wasilków, 2023.
- „Trudne zachowania u dzieci ze spektrum autyzmu-jak zachęcić do współpracy?”,Niepubliczny Ośrodek Doskonalenia nauczycieli Teczka Logopedy, mgr Barbara Libicka-Gortadt, Wasilków, 2023.
- „Nadwrażliwość orofacjalna- szkolenie online”, mgr Beata Wasilewicz, Warwick, 2022.
- „Zabawy sensoryczne w logopedii-szkolenie online”, mgr Beata Wasilewicz, Warwick, 2022.
- „Wywołaj Rrrr!Skuteczna terapia rotacyzmu- szkolenie online”, mgr Dominika Szczepańska, Warwick, 2022.
- „Understanding learning disabilities and Autistic Spectrum Disorder”, e-learning course delivered by Florence Academy, Warwick, 2022.
- „Time to talk tier 1 training online”, Luise Perry, Warwick, 2022.
Konferencje naukowe
Uczestnictwo bierne jako uczestnik oraz czynne jako prelegent. Udział w konferencjach potwierdzony certyfikatami.
- „V Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej z okazji Światowego Dnia Osób Jąkających się”. Współorganizowanej przez Wydział Filologiczny- Instytut Języka Polskiego w dniu 20.X. 2012r. w Katowicach (jako uczestnik).
- „ I Międzynarodowej Konferencji Logopedycznej Logopedia w teorii i praktyce.” Współorganizowanej przez Uniwersytet Śląski w dniach 20-21. 04. 2013r. w Katowicach (jako prelegent- tytuł wystąpienia „Czy to już mutyzm wybiórczy? Trudności w adaptacji dziecka do żłobka a występowanie wtórnych zaburzeń komunikacji językowej”).
- „Międzynarodowej konferencji Zaburzenia językowe dziecka w kontekście wielojęzyczności.” Organizowanej przez Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski oraz Instytut Badań Edukacyjnych w dniach 27-28. 05.2013r.
w Krakowie (jako uczestnik). - „ I Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Edukacyjnej Wczesna diagnoza logopedyczna w ujęciu interdyscyplinarnym.” Organizowanej przez WSP im. Kard. Augusta Hlonda w dniu 8.06.2013r. w Mysłowicach (jako prelegent- tytuł wystąpienia „Czynności prymarne jako jedna z podstaw czynności sekundarnej”).
Publikacje
- „Dziecko w placówce czyli o szansach i niedostatkach wczesnej interwencji logopedycznej w żłobku”, który uzyskał pozytywną opinię recenzenta i został opublikowany w monografii wieloautorskiej pod redakcją Mirosława Michalika, Anny Siudak i Zdzisławy Orłowskiej- Popek pt: „Nowa Logopedia: Diagnoza różnicowa zaburzeń komunikacji językowej”.
- „Czy to już mutyzm wybiórczy? Trudności w adaptacji dziecka do żłobka a występowanie wtórnych zaburzeń komunikacji językowej” opublikowanym w czasopiśmie punktowanym Forum Logopedyczne.
- „Czynności prymarne jako jedna z podstaw czynności sekundarnej”, artykuł do tomu pokonferencyjnego pt: O tym, co wpływa na odbiór i ekspresję wypowiedzi osób z zaburzeniami komunikacji językowej pod redakcją Ewy Boksy. Kraków 2014, wydawnictwo Libron.